Hijyen Prosedürü


Değerli Misafirlerimiz,

Euphoria Hotels & Resorts ailesi olarak en önemli önceliğimiz misafirlerimizin, çalışanlarımızın ve tedarikçilerimizin sağlığı, güvenliğidir.

Bizler otellerimizde yeni tip CORONA VİRÜS ile ilgili tüm tedbirleri almaktayız; Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının CORONA VİRÜS ile ilgili talimat ve tavsiyelerini yakından takip etmekte ve bu doğrultuda otellerimizde hali hazırda uygulanmakta olan POSI (Enfeksiyonun Yayılmasını Önleme) prosedürlerini güncelleyerek, tüm çalışanlarımıza gerekli eğitimleri vermekteyiz.

Uluslararası standartlar baz alınarak hayata geçirilen servis, temizlik ve hijyen protokollerinin içeriklerini genişletilerek yeni versiyon olan Hijyen standartlarını sizlere açıklamak istiyoruz.

 

GENEL ALANLAR

·   COVID-19 Kurulu, Eylem Planı ve Prosedürleri oluşturulmuştur.

·   POSI (Enfeksiyonun Yayılmasının Önlenme) prosedürleri revize edilmiştir.

·   Gıda & Su Güvenliği revize edilmiştir

·   Risk Analizi yeniden oluşturulmuştur.

·   Süreç Denetimleri / Proses Kontrolleri yapılmıştır.

·   Acil Durum Eylem Planları revize edilmiştir.

·   ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi / HACCP güncellenmiştir

·   ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi güncellenmiştir.

·   ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi güncellenmiştir.

·   OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi güncellenmiş

·   ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi güncellenmiştir.

Ayrıca otellerimizde kullandığımız kimyasalları merkezi Amerika'da bulunan ve 95 yıllık bir geçmişe sahip olan dünyanın en önemli kimyasal firmalarından Diversey firmasından tedarik etmekteyiz. Diversey firması tarafından personellerimize Covid19 bağlamında profesyonel eğitimler verilmektedir.

 

ÖN BÜRO

·   Lobi ve giriş kayıt alanları sosyal mesafe gözetilerek yeniden dizayn edilmiştir.

·   Giriş kayıt işlemlerinden sonra misafirlerimize dezenfekte edilmiş oda ve havlu kartları verilecektir.

·   Misafirlerimizin çanta ve bavulları giriş kayıt işlemlerinden sonra eğitim almış personellerimiz tarafından dezenfekte edilecektir ve odalarına teslim edilecektir.

·   Misafirlerimiz, acenteleri vasıtası ile bilgilendirilerek olabildiğince online giriş kayıt (Check-in) yapmaya teşvik edilecektir.

·   Lobi alanında bulunan termal kamera aracılığıyla misafirlerimizin anlık ateş ölçümleri yapılacaktır.

·   38 derecenin üstünde ateşi olan misafirlerimiz için acil olarak POSI (Enfeksiyonun Yayılmasının Önlenmesi) prosedürleri hayata geçirilerek, otellerimizde hazırlanan karantina odalarına alınacak, izolasyon işlemi yapılacak ve otellerimizde 7/24 çalışan sağlık personeline müdahale için bilgi verilecektir.

 

KAT HİZMETLERİ

·   Odadan çıkış işleminden sonra odalarımız belirli bir süre boş bırakılarak giriş yapılmayacaktır, odada bulunan nevresimler ve tüm temas noktaları, örneğin musluklar, TV kumandası, telefon, kapı kolları, ışık anahtarları, klima düğmeleri uluslararası akredite kimyasallarla temizlenecektir.

·   Oda ve kat temizliği yapan personellerimiz tek kullanımlık eldiven, maske, tulum ve siperlik kullanacaktır.

·   Açık hava alanlarımızın (çocuk oyun alanları, havuz, şezlonglar vs.) ve kapalı alanlarımızın (Spa, kuaför, spor salonu, toplantı salonları,) periyodik olarak dezenfeksiyonuna Ozon ve ULV Makineleri ile devam edilecektir.

·   Tekstil ürünlerimiz 90 derece sıcaklıkta yıkanarak, her türlü kirlilikten ve virüsten arındırılmaya devam edilecektir.

·   Otellerimizde misafirlerimizce sık kullanılan yüzeyler (asansörler, kapı kolları, düğmeler, telefon ahizeleri vs.) ile tuvalet temizliği dezenfeksiyonuna daima özen gösterilecek ve daha kısa aralıklarla yapılması sağlanacaktır.

·   Misafirlerimizin %100 hijyen güvenliklerini sağlamak için tüm asansör girişlerine temassız dezenfektanlar konumlandırılacaktır.

 

YİYECEK İÇECEK VE MUTFAK

·   Misafirlerimize dilediklerinde tek kullanımlık araçlar (tabak, çatal, bardak v.b.) temin edilerek kendilerini güvende hissetmeleri sağlanacaktır.

·   Gerekli ihtiyaçlar halinde daima hali hazırda personelimiz hizmete hazır olacaktır.

·   Sıfır temas mantığı çerçevesinde her alanda sizlere yardımcı olacak personelimiz olacaktır.

·   Aile olarak yemek isteyen misafirlerimiz için yoğunluğa göre hizmet verilecektir.

·   Çocuk menülerimiz bağışıklığı güçlendirici gıdalar ile donatılacaktır.

·   Otelimize giriş yapacak olan tüm besinler gerek satın alma sürecinde gerek ise gıda mühendisliği alanlarında tüm kalite noktalarında geçirilerek ulaştırılacaktır.

·   Tesise alınan tüm gıda ürünleri “Ozon Dezenfeksiyonu” sayesinde dezenfekte edilerek tesise girişine izin verilecektir.

·   Tüm yiyecek ve içecek malzemeleri Dünyaca tanınmış ve geçerli Uluslararası kabul görmüş Kalite Yönetim Sistemlerine sahip firmalardan tedarik edilecektir.

 

ANİMASYON

·   Animasyon ekiplerimize, Covid-19 sonrası misafir iletişim kuralları revize edilerek konuyla ilgili eğitimler verilmiştir.

·   Tüm aktiviteler, gündüz ve akşam programları sosyal mesafe gözetilerek yeniden planlanmıştır.

·   Havuz oyunları ve takım oyunları yerine bireysel oyunlar planlanmıştır.

·   Aktivitelerde kullanılan ve misafirlere ödünç verilen tüm malzeme ve ekipmanlar kullanım öncesi dezenfekte edilmektedir.

·   Spor Salonu ve aktivitelerinde sosyal mesafe gözetilerek planlama yapılacak, aerobik ve yoga gibi aktivitelerde kullanılan minderler kullanım sonrası ve öncesi dezenfekte edilerek misafirlerimizin kullanımına verilecektir.

·   Kapalı alan Spor Salonlarımız her akşam ULV cihazı ile dezenfekte edilecektir.

 

ÇOCUK KULÜBÜ

·   Çocuk kulübü çalışanlarımız pedagojik eğitimin yanında üst düzey hijyen eğitimi almıştır.

·   Çocuk kulüplerimizde ağırlıklı dış alan aktiviteler programlanmış ve oturma alanları sosyal mesafe kuralına göre organize edilmiştir.

·   Çocuk kulübü kapalı alanlarında kullanım saatleri dışında UV cihazları açık olacak. Her gün ULV yapılacaktır.

·   Dezenfeksiyonu zor ve ya mümkün olmayan oyuncaklar kullanılmayacaktır.

·   Kapalı alanlarda havalandırma sürekli açık olacak daimi olarak taze hava verilecek.

·   Çocuk büfesinde sosyal mesafe çizgisi ve oturma grupları bulaş riski göz önünde alarak ayarlanacaktır.

·   Giriş ve çıkışlarda ve içerde çocuklara sürekli el yıkama aktivitesi yapılacak, sürekli çocukların ellerini dezenfekte eden bir personel görevlendirilecektir.

 

KALİTE KONTROL

·   Otellerimizde servis kalite ve hijyen standartları çerçevesinde oluşturulan tüm prosedür ve talimatların personellerimiz tarafından olması gerektiği gibi hayata geçirilip geçirilmediğinin kontrolü düzenli olarak yapmakta olan bir kalite kontrol birimi bulunmaktadır.

·   Covid-19 sonrası İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanıyla birlikte yeni risk analizlerinin yapılması sağlanmış ve hayat geçirilmiştir.

·   Covid-19 sonrası büyük önem arz eden gıda güvenliği konusunda, mal kabulden, atık yönetimine kadar olan tüm boyutlar sıkı bir şekilde kontrol edilmektedir.

·   Tüm yiyecek, kullanılacak temizlik ürünleri, dezenfektanlar vs. kalite birimimiz tarafından periyodik olarak kontrol edilmektedir.

·   Kalite yönetim sistemlerinde Covid-19 sonrası ortaya çıkan yeni konjonktüre uygun değişiklerin bu alanda danışmanlık hizmeti veren firmalara bildirilerek gerekli revizyonların yapılması sağlanmıştır.

 

İNSAN KAYNAKLARI

·   Otellerimizde çalışan personelimize gerekli hijyen, salgın, bulaşıcı hastalık gibi tüm sağlık eğitimleri verilmiştir.

·   Personelimizin sağlık kontrolleri uzman ekiplerimiz tarafından rutin olarak gerçekleştirilmekte ve ihtiyaç duyulan her türlü analiz, tetkik ve tıbbi kontroller gerçekleştirilerek kayıt altına alınmaktadır. (Portör, akciğer filmi, Corona testi v.b.)

·   Personelimizin günlük kullanmış olduğu ring servis araçlarının periyodik dezenfeksiyonları yapılmış olup, servis kullanımları gerekli sosyal mesafe kurallarına göre dizayn edilmektedir.

·   Otelimiz lojmanlarını kullanan personellerimizin oda sterilizasyonları rutin olarak yapılmaktadır.

·   Ayrıca personelimizin günlük olarak tesise geliş ve gidişlerinde düzenli olarak ateş kontrolleri sağlanmaktadır.

·   Personel restoranlarımız, dinlenme ve çay mola alanları sosyal mesafe gözetilerek yeniden dizayn edilmiştir.

·   Tüm personelimiz maske, siperlik, eldiven ve dezenfeksiyon kullanımına özen gösterecektir.

 

GÜVENLİK

·   Otellerimizin giriş kapılarında ateş ölçer ile tüm misafirler, tedarikçiler ve personelin ateşi ölçülecek ve ilgili talimatların doğrultusunda tesise girişleri sağlanacaktır.

·   Güvenlik personeli tarafından ortak kullanılan telsiz/telefon gibi malzemelerin vardiya değişimlerinde dezenfekte edilecektir.

·   Otellerimizin giriş konumlarında bulunan güvenlik ofislerinde mutlaka eldiven maske ve dezenfektan bulundurulacaktır.

·   Her misafir ve tedarikçimize otel girişinde, son 14 gün içerisinde Sağlık Bakanlığı risk grubu olarak belirlediği ülkelerden gelip gelmediklerine dair sorular yöneltilecek, prosedür ve talimatlara harfiyen uyulacaktır.

·   Covid-19 ile ilgili eğitim alan güvenlik personellerimiz devriye esnasında olası hastalık belirtisi gösteren misafir ve personellerimiz ile ilgili acil bilgi paylaşımı yapacaktır.

 

TEKNİK VE BİLGİ İŞLEM

·   Otellerimizde iklimlendirme ve su yönetimi için gerekli tüm çalışmalar Covid-19 sonrası geliştirilen yeni versiyon standartlar çerçevesinde yapılmaktadır.

·   Havuzlarımızın asit ve baz ölçüm sayıları arttırılmıştır.

·   Misafir odasına arıza gidermek için giren teknik servis personellerimiz maske, siperlik ve tek kullanımlık eldiven kullanmaktadırlar.

·   Arıza giderilen oda, misafir kullanımı öncesi kat hizmetleri görevlisi tarafından temizlenecek ve dezenfekte edilecektir.

·   Olası talep ve acil bir durumda kullanılmak üzere otelimizin ücretsiz internet ağından bir Whatsapp online iletişim sistemi oluşturulmuştur.

·   Misafirlerimiz otelimize gelmeden online check-in yapabilmelerini sağlayacak temassız kayıt formalarını oluşturabilecekleri bir bağlantıya sahip olacaklardır.

·   Misafirlerimiz otelimizin her köşesinde gerek dijital gerekse broşür olarak tedbir brifinglerine ulaşabileceklerdir.

 

YENİ VERSİYON SERVİS VE HİJYEN STANDARTLARIMIZ İLE SAĞLIKLI VE GÜVENLİ BİR ORTAM YARATTIĞIMIZ OTELLERİMİZDE SİZLERİ AĞIRLAMAKTAN ONUR DUYARIZ.