GÖRÜLMESİ GEREKEN TEOS ANTİK KENTİ
right
left

Teos Antİk Kentİ

Seferihisar Sığacık arasında yer alan ve ilçeden yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta olan Teos Antik Kenti, mutlaka görülmesi gereken yerler listesine eklenmesi tavsiye edilen tarihî lokasyonlardan birisi. Sığacık gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alan antik kent hem tarihe hem de doğaya meraklı olanların ilgisini çekmeyi başarıyor. Ünlü şair Herodot’un hakkında “Dünyanın en ılımlı yeri” olarak bahsettiği ve günümüze kadar gelen ve korunan bu antik kentin adının, Efes ya da Hierapolis kadar sık duyulmamasının nedeni ise genel olarak bölgenin yeni yeni tanınmaya başlaması ile ilgili.

Yaklaşık 3000 yıl önce 12 İyon şehri arasında konumu sebebi ile oldukça popüler olan Teos, deniz ticareti ile çok hızlı bir şekilde gelişmiştir. Bölgenin konumu sebebiyle sahip olduğu ticari değer buranın yüzyıllar boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmasına ve sürekli dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlamasında etkili olmuştur. Teos’un tarihinin 13 yüzyıl önceye dayandığı bilinmektedir. Helenistik döneme ait en değerli eserlerden birisi olan Dionysos Tapınağı da bu bölgede yer almaktadır.

Yüzlerce yıllık zeytin ağaçlarının esintileri ve bu esintilere karışan mandalina kokuları eşliğinde doğal bir karşılama ile antik kente ulaşmak mümkün. Teos Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkarılmayan çok değerli kalıntıları olduğu biliniyor ve bu değerlerin ortaya çıkarılması için de çalışmalar devam ediyor.